Antalya Klima Servisi
Çağrı Merkezi
Antalya Klima Servisi

Klima Tamiri

Klima Tamiri

Klima, ihtiyaca ve amaca göre bulunduğu ortamı konfor şartlarında tutan cihazlara denir. Klima cihazları herhangi bir ortamda uygun konfor şartları oluşturmak adına; soğutma, ısıtma, nem kontrolü ve havanın değişimi olmak üzere dört temel görevi yerine getirmek ile sorumludurlar.

     Dünyaca kabul edilmiş araştırmalara göre insanlar belli bir sıcaklık ve nem aralığında ve temiz havalı ortamlarda rahat etmektedirler. Bu aralık ‘konfor bölgesi’ olarak tanımlanmıştır. Sıcaklığın gereğinden fazla veya az olmasının rahatsız edici olduğu açıktır. Nem düzeyinin az olmasının boğaz kuruluğu, gözlerde yanma gibi rahatsızlıklara yol açmasının yanında, fazla nem de terin buharlaşmamasına, bunaltıcı bir sıcaklık hissine ve uyku isteğine neden olur. Ayrıca ortamın havası temiz ve taze olmalıdır, toz, duman, polen ve diğer zararlı maddelerin filtre edilmesi ve insanın fark etmeyeceği hızda ama temiz havayı getirip kirli havayı götürecek hafif bir hava dolaşımı gereklidir.Klima sadece soğutma yapmak değildir. Klimalar mahallerin iklimlendirilmesini sağlayan sistemlerdir. İklimlendirme, kapalı mekanın havasının istenen sıcaklık, nem, hava sirkülasyonu, temizlik ve tazelikte tutulmasıdır. Bunların hepsinin olmasa da bir kaçının kontrol altında tutulması da iklimlendirme olarak tanımlanabilir.

     Bir klima cihazı yazın yaşam mahallindeki, yani iç ortamdaki i fazla ısıyı dışarıya atarak iç ortamı serinletir. Bu sırada havanın fazla nemi alınır, içeride gerekli hızda hava dolaşımı sağlanır ve hava filtre edilir. Bu cihazlar da kendi aralarında yalnız soğutma yapabilen veya soğutma ve ısıtma yapabilen (heat-pump ) cihazlar olarak ayrılırlar.

     Yalnız soğutma yapan cihazlar dış sıcaklığın yüksek olduğu zamanlarda kullanılarak içeride serin ve rutubetsiz ortamlar sağlarken soğutma ve ısıtma yapan (heat-pump) cihazlar soğutmanın yanı sıra kışın iklim ve binanın şartlarına göre ısıtma ihtiyacını da karşılayabilirler.

Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezi olan klimalar, bozuldukları vakit büyük sıkıntı yaşanmasına sebep olmaktadır. İki ayrı program ile çalıştırılan klimalar yaz aylarında serinletme kış aylarında ise ısıtma özelliğine sahiptir.

İçerisindeki harika sistem ile bunu başaran klimalar, bu sebeple herhangi bir arıza durumunda işin uzmanı kişiler tarafından tamir edilmelidir. Klima tamiri nasıl yapılır merak edenler, bunun için eğitimli teknik servislerden bilgi almalıdırlar.

Klima tamiri nasıl yapılır derseniz klima tamiratı çok büyük bir titizlik gerektirir. Klimalar yaşadığınız ortamın ısısını ayarladığı için sizin sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Klimalar arıza vermese dahi belli zamanlarda bakımı mutlaka yapılmalıdır.

Birçok farklı klima markası bulunmaktadır. Bu sebeple klimada her hangi bir arıza meydana geldiği vakit kendiniz tamir etmeye çalışmak yerine, deneyimli ve eğitimli bir teknik servisten yararlanmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Aksi takdirde klimanızın tamiratı çok daha büyük maliyetlere sebep olabilir. Klimanız arızalandığı an zaman kaybetmeden, istediğiniz her an teknik servisi arayarak arızanızın giderilmesini talep edebilirsiniz.